O Pomorie

Južná pláž - východ slnka.

Mesto Pomorie sa nachádza na úzkom a skalnatom polostrove, vyčnievajúci 3,5 km do Čierneho mora. Z juhu, východu a severovýchodu mesto je obklopené morom, zo severu - od jazera Pomorie. Pomorie sa nachádza 18 km od mesta Burgas a na rovnakej vzdialenosti od mesta Nessebar a letoviska "Slnečné pobrežie". Medzinárodné letisko "Burgas" je na 8 km.

História:

Tvorba mesta Pomorie datuje od konca V. storočia pred naším letopočtom kedy bolo založené pod názvom Anchialo. Mnoho z jeho obyvateľov boli Tráci. Počas tejto doby v meste bol silne vyvinutý komerčný rybolov a ťažba soli. Plytké vody zálivu poskytujú ideálne podmienky pre to - to je miesto, kde prvé osadníci mesta našli pásy soli v piesku. Starobylé mesto sa nachádzalo vo vnútrozemí, v miestnosti "Paleokastro". Jeho pozostatky dosiaľ nie sú úplne odkryté a ležia pod nie veľkej vrstvy hliny a kameňov v tejto miestnosti. V starovekom Anhialo /Pomorie/ kresťanstvo preniká ešte koncom I. storočia. V čase cisára Diokleciána /284-305/ Anhialo je už náboženské centrum, má svoje vlastné biskupi a razí vlastné mince. Z tejto doby je Trácianska kupolová hrobka – heroon, odkrytá v predmestí dnešného Pomorie. V V-VI storočí Anhialský kostol bol vyhlásený za arcidiecézu. Kresťanstvo je už oficiálne náboženstvo Východnej Rímskej ríše - Byzancia. Legenda hovorí, že v VII storočí na tomto mieste už existoval chrám alebo kláštor, venovaný Juraja mučeníka. Mnoho dôležitých bojov sa uskutočnilo v okraji mesta Pomorie v priebehu vekov. Taký je aj boj pri rieke Aheloj (dňa: 20 augusta 917 rok), kedy cisár Simeon Veľký nanáša historickú porážku byzantskej armády. Osud mesta Pomorie je byť často spálené a zničené. Ničili ho Góti a Avari; ničíli ho veľké požiare a prírodné katastrofy, preto je málo zachovaných starých budov, napriek stáročia dejín. Mesto Pomorie bolo nazývané ešte Ulpia Anhialeon Paleokastro, Anchialos, Ulpia Nona. Protobulharské meno mesta je Tutchon.

Pomorie je tretím najväčším mestom na bulharskom pobreží Čierneho mora po Varne a Burgasu. Kvôli svojím výhodným klimatickým podmienkam a prírodné zdroje: viac ako 2400 hodín ročne slnečného svitu, priemerná teplota vzduchu a vody v júli okolo 25°C, 7 km dlhé pobrežie bohatým železa piesok, plytké a ploché morské dno s miernym sklonom a nedostatok studených vodných tokov, mesto je jedno nádherné miesto pre rodinný turizmus. Okrem svojimi krásnymi pláže Pomorie láka svojich turistov bahennou liečbou. Liečivé vlastnosti bahna z jazera Pomorie sú známe ešte od staroveku. Vo svojich kvalitách Pomorijske bahno dokázané jedno z najlepších vo svete.


Pamiatky v regióne
Každý rok v Pomorie sa organizujú: